selangor till Pinang

selangor till Pinang

selangor
Pinang
sön 27 sep.
+ Lägg till returresa
2 resenärer
Hittar de bästa rutterna till dig – nästan klar!
Sortera på
Filter
Avgångstid
Typ av transport
Avresestation
Ankomststation
Bokningsmöjligheter
Pris
Ankomsttid
Driftföretag
 
 
 
 
 

selangor till Pinang tidtabell

TypeOperatorClassDeparture TimeArrival TimePriceRating
Flight
Firefly
Ekonomi
06:15
07:20
29,56 US$
Flight
Firefly
Ekonomi
06:40
07:45
33,36 US$
Flight
Malaysia Airlines
Ekonomi
07:00
20:00
52,53 US$
Flight
Firefly
Ekonomi
07:20
08:25
33,36 US$
Flight
Firefly
Ekonomi
07:45
08:50
93,13 US$
Flight
Firefly
Ekonomi
08:15
09:20
24,96 US$
Bus
Maraliner
Executive 1X2
09:00
17:42
9,46 US$
Flight
Firefly
Ekonomi
10:00
11:05
78,66 US$
Flight
Firefly
Ekonomi
10:20
11:25
127,00 US$
Flight
Firefly
Ekonomi
10:45
11:50
62,91 US$
Flight
Firefly
Ekonomi
11:10
12:15
153,65 US$
Flight
Firefly
Ekonomi
11:30
12:35
61,49 US$
Flight
Firefly
Ekonomi
11:50
12:55
56,05 US$
Flight
Firefly
Ekonomi
12:15
13:20
109,65 US$
Flight
Batik Air Malaysia
Ekonomi
12:40
13:40
82,77 US$
Flight
Firefly
Ekonomi
13:00
14:05
78,06 US$
Flight
Batik Air Malaysia
Ekonomi
13:20
14:20
135,70 US$
Flight
Batik Air Malaysia
Ekonomi
13:45
14:45
65,08 US$
Flight
Malaysia Airlines
Ekonomi
14:10
23:05
132,39 US$
Flight
Malaysia Airlines
Ekonomi
14:30
20:00
52,55 US$

Att ta sig från selangor till Pinang

Det är möjligt att resa mellan selangor och Pinang med Flygresa, buss, tåg, minibuss och taxi. Flygresa garanterar snabbast resa på den här rutten. Flygresa är det långsammaste alternativet. Den dyraste biljetten kostar dig USD 489.90 om du väljer flygresa. För att hålla nere priset kan du välja buss, vilket endast kostar dig USD 15.15.

Hur lång tid tar det att ta sig från selangor till Pinang?

Det kan ta alltifrån 1 till 26 timmar att resa mellan selangor och Pinang beroende på vilket transportmedel du väljer. Flygresa är det snabbaste sättet att resa mellan selangor och Pinang. Flygresa tar dig till din destination på 55m. Med Flygresa går det mycket långsammare, ca 1d 1t. 40m att ta sig till Pinang.

Hur mycket kostar det att ta sig från selangor till Pinang?

Att resa mellan selangor och Pinang kan kosta så lite som USD 15.15 om du väljer en Intercity Coach buss, eller kosta så mycket som USD 489.90 om du väljer en biljett med Singapore Airlines flygresa. Detta är en lista över hur mycket du kan förvänta dig att behöva betala med varje transportmedel längs den här rutten.

Hur många resor per dag anordnas mellan selangor och Pinang ?

  • 131 från selangor till Pinang från 06:40 Kuala Lumpur International Airport fram till 23:35 Kuala Lumpur International Airport
  • 18 från selangor till Pinang från 08:00 Kajang fram till 23:15 Kajang

Se ovan för buss- tåg- flyg- och färjetidtabeller från selangor till Pinang.

Vilket transportmedel är bäst för min rutt?

Flyg

Att flyga är det snabbaste och ofta det dyraste sättet att resa från selangor till Pinang, men med lite tur kan du komma över riktigt bra erbjudanden för så lite som USD 32.80.

Saker att komma ihåg: Observera att många av flygbolagen kan ha restriktioner avseende hur mycket det incheckade bagaget får väga. Ibland måste man även betala extra för själva incheckningen, val av plats eller transport av överdimensionerat bagage. Om du väljer att flyga måste du ta restiden till och från flygplatserna med i beräkningen, så väl som väntetiden innan flygavgång och vid bagageåterlämning, samt i passkontrollen i händelse av internationell flygning.

I vissa fall kan alla dessa procedurer förlänga restiden med inte mindre än 5 timmar.

Flygbolag som flyger mellan selangor och Pinang AirAsia, AirAsia, Batik Air Malaysia, Batik Air Malaysia, Firefly, Firefly, Malaysia Airlines, Malaysia Airlines, Singapore Airlines

Buss

Att resa med buss från selangor till Pinang landvägen tar oundvikligen längre tid, men är i många fall det billigaste alternativet om du valt att resa med buss.

Saker att komma ihåg: Välj om möjligt en buss i en bättre kategori för att resa mer bekvämt. Dessa bussar har vanligtvis fällbara säten och är utrustade med luftkonditionering och toaletter ombord.

På dessa ingår ofta vatten, snacks eller en lätt lunch i biljettpriset, och de stannar till för toalettbesök längs vägen.

Bussbolag som kör rutten mellan selangor och Pinang AeroCity Express, Cosmic Express, Intercity Coach, KPB Express, Pancaran Matahari, Quick Liner Express, Suasana Edaran, Suasana Holiday Express, Tra Xpress

Taxi

Vissa resenärer anser att taxi är det bekvämaste sättet att resa landvägen tack vare flexibla avgångstider, möjligheten att välja fordonsstorlek och den bekymmersfria dörr-till-dörr-servicen.

Saker att komma ihåg: Om du planerar att ta omvägar under resan bör du diskutera detta med föraren eller tjänsteleverantören i förväg eftersom det kan påverka priset.

Bolag som erbjuder resor mellan selangor och Pinang DTY Holidays

Tåg

Tåg är ofta ett mycket bra val för långdistansresor, särskilt om du väljer ett nattåg med sovkojer. På så vis kan du sova dig genom hela resan. Var noga med att välja rätt klassbiljett för att få ut det mesta av din resa.

Observera att det finns vagnar med luftkonditionering eller endast fläkt, privata kupéer för 2 eller 4, hårda eller mjuka säten.
Ju högre klass du väljer, desto smidigare blir din resa. Andra klass med luftkonditionering, eller sovhytter med fläkt är ofta bra och pengasparande alternativ.

Minibuss

Minibussar är ett mycket bra alternativ, eller - i många fall ditt enda alternativ - om du behöver resa landvägen genom en och samma provins eller närliggande provinser och stater. Minibussar trafikerar även vägarna mellan selangor och Pinang.

Saker att komma ihåg: Att köpa till ett extra säte för skrymmande bagage är en bra idé när man reser med minibuss. Förvänta dig inga rymliga bagageutrymmen i minibussen - de finns helt enkelt inga, och dina medpassagerare kommer antagligen inte heller att uppskatta att ha ditt bagage under fötterna.

Bolag som kör minibuss mellan selangor och Pinang THS Transportation

Vilket är det mest populära transportsättet från selangor till Pinang?

Med flygresa kan du välja transportmedel och resa närsomhelst under dagen. Det förblir det populäraste alternativet tack vare de resonliga priserna och bekvämligheten.Av 1000 resenärer som köpt biljetter för den här rutten

Transport från selangor till Pinang

Fakta om transport från selangor till Pinang

Billigaste Transport16 US$
Snabbaste Transport55m
Tidigaste Avgång6:40 утра
Senaste Avgången11:35 вечера
Avgångar per dag149
Avstånd780 kilometer
TransportföretagAeroCity Express, AirAsia, AirAsia, Batik Air Malaysia, Batik Air Malaysia, Cosmic Express, DTY Holidays, Firefly, Firefly, Intercity Coach, KPB Express, Malaysia Airlines, Malaysia Airlines, Pancaran Matahari, Quick Liner Express, Singapore Airlines, Suasana Edaran, Suasana Holiday Express, THS Transportation, Tra Xpress