Kyoto till Tokyo

Kyoto till Tokyo

Kyoto
Tokyo
sön 27 sep.
+ Lägg till returresa
2 resenärer
Hittar de bästa rutterna till dig – nästan klar!
Sortera på
Filter
Avgångstid
Typ av transport
Avresestation
Ankomststation
Bokningsmöjligheter
Pris
Ankomsttid
Driftföretag
 
 
 
 
 

Kyoto till Tokyo destinations-omdömen

B
Benjamin
Inga klagomål, tog mig från A till B i röret föreslog, några stopp för att sträcka mina ben.
Denna recension har översatts automatiskt
Från Kyoto till Tokyo, Buss Liner Standard, Sakura Kotsu (株式会社桜交通), 10 jan. 2024
LA
Lise A
Rent fordon, behaglig temperatur (inte för varmt, inte för kallt)
Denna recension har översatts automatiskt
Från Kyoto till Tokyo, Buss Liner Standard, Sakura Kotsu (株式会社桜交通), 1 juli 2023
DB
Daniel B
Buss i tid och inget annat än vad som förväntades.
Denna recension har översatts automatiskt
Från Kyoto till Tokyo, Buss Express, Sakura Kotsu SK4 (株式会社桜交通 SK4), 28 apr. 2023
AB
Ankit B
It was pleasant ride with very good quality bus.
Från Kyoto till Tokyo, Buss Express, Kirakira Bus, 4 sep. 2026
SS
Sankeerth S
The staff was really kind and helpful to find
Från Kyoto till Tokyo, Buss Standard Plus, Tourist Bus, 11 aug. 2026
N
Noe
1h delay but everything else was fine
Från Kyoto till Tokyo, Buss Express, Kirakira Bus, 25 juli 2026
AS
Alberto S
The seats were small and I couldnt fit comfortably.
Från Kyoto till Tokyo, Buss Express, Sunshine Express SN6, 27 maj 2026
PT
Picken T
For 16$ cad you can get from kyoto to Tokyo. The only reason they got 3 stars on comfort is because I'm 6"3 . If I wasnt so big it would have been 5 stars
Från Kyoto till Tokyo, Buss Liner Standard, Sakura Syoei (昌栄バス), 23 maj 2026
TT
Thomas T
Everything was well organized. The bus arrived later because of traffic jam, but i was informed about it. The seats are very comfortable and rhe bust made a stop 3 times for 15 up to 30 minutes.))
Från Kyoto till Tokyo, Buss Express, Kirakira Bus, 29 apr. 2026
LG
Laura G
The bus ride was super confortable, the seats where comfy with enough space to lay and sleep. There was one toilet inside of the bus pretty luxury so there was no need to wait for the next break. We had a rainy day so the bus got delayed 1h and we where waiting outside since we didn't know when the bus was about to arrive.
Från Kyoto till Tokyo, Buss Express, Kirakira Bus, 24 apr. 2026
4.5
231 kundomdömen
5
64%
4
23%
3
10%
2
3%
1
0%

Kyoto till Tokyo tidtabell

TypeOperatorClassDeparture TimeArrival TimePriceRating
Train
Shinkansen
Oförbehållen plats
06:14
08:23
101,40 US$
Train
Tokaido Shinkansen
Standard
06:35
08:48
90,79 US$
  4.2
Train
Shinkansen
Reserverad
06:54
09:06
108,04 US$
Train
Shinkansen
Reserverad
07:12
09:24
108,04 US$
Train
Shinkansen
Reserverad
07:30
09:45
108,04 US$
Train
Shinkansen
Reserverad
07:48
10:03
108,04 US$
Train
Shinkansen
Reserverad
08:06
10:21
108,04 US$
Train
Shinkansen
Reserverad
08:24
10:36
108,04 US$
Train
Shinkansen
Reserverad
08:45
10:57
108,04 US$
Train
Shinkansen
Reserverad
09:01
11:15
108,04 US$
Train
Shinkansen
Reserverad
09:21
11:33
108,04 US$
Train
Shinkansen
Reserverad
09:39
11:54
108,04 US$
Train
Shinkansen
Reserverad
10:01
12:15
108,04 US$
Train
Shinkansen
Reserverad
10:21
12:33
108,04 US$
Train
Tokaido Shinkansen
Standard
10:39
12:54
90,79 US$
  4.2
Train
Shinkansen
Reserverad
11:01
13:15
108,04 US$
Train
Shinkansen
Reserverad
11:21
13:33
108,04 US$
Train
Tokaido Shinkansen
Standard
11:39
13:54
90,79 US$
  4.2
Train
Shinkansen
Reserverad
12:01
14:15
108,04 US$
Train
Shinkansen
Reserverad
12:21
14:33
108,04 US$

Att ta sig från Kyoto till Tokyo

Det är möjligt att resa mellan Kyoto och Tokyo med Flygresa, buss, tåg och taxi. Tåg garanterar snabbast resa på den här rutten. Buss är det långsammaste alternativet. Den dyraste biljetten kostar dig USD 124.08 om du väljer Tåg. För att hålla nere priset kan du välja tåg, vilket endast kostar dig USD 89.21.

Hur lång tid tar det att ta sig från Kyoto till Tokyo?

Det kan ta alltifrån 3 till 9 timmar att resa mellan Kyoto och Tokyo beroende på vilket transportmedel du väljer. Tåg är det snabbaste sättet att resa mellan Kyoto och Tokyo. Tåg tar dig till din destination på 2t. 7m. Med Buss går det mycket långsammare, ca 8t. 15m att ta sig till Tokyo.

Hur mycket kostar det att ta sig från Kyoto till Tokyo?

Att resa mellan Kyoto och Tokyo kan kosta så lite som USD 89.21 om du väljer en Tokaido Shinkansen tåg, eller kosta så mycket som USD 124.08 om du väljer en biljett med Tokaido Shinkansen Tåg. Detta är en lista över hur mycket du kan förvänta dig att behöva betala med varje transportmedel längs den här rutten.

Hur många resor per dag anordnas mellan Kyoto och Tokyo ?

  • 438 från Kyoto till Tokyo från 06:03 Kyoto fram till 21:38 Kyoto

Se ovan för buss- tåg- flyg- och färjetidtabeller från Kyoto till Tokyo.

Vilket transportmedel är bäst för min rutt?

Buss

Att resa med buss från Kyoto till Tokyo landvägen tar oundvikligen längre tid, men är i många fall det billigaste alternativet om du valt att resa med buss.

Saker att komma ihåg: Välj om möjligt en buss i en bättre kategori för att resa mer bekvämt. Dessa bussar har vanligtvis fällbara säten och är utrustade med luftkonditionering och toaletter ombord.

På dessa ingår ofta vatten, snacks eller en lätt lunch i biljettpriset, och de stannar till för toalettbesök längs vägen.

Bussbolag som kör rutten mellan Kyoto och Tokyo AT Liner, ATLINER Co (株式会社ATLINER), ATLINER Syoei Kotsu Co (株式会社ATLINER、株式会社昌栄交通), Atliner Tourist Bus (atliner|株式会社ツーリストバス), Daishinto Bus, Grace Tourism, Graceliner, Heisei Community Bus HC, Heisei Enterprise HE0 (株式会社平成エンタープライズ), Kintetsu Bus ZKN12, Kintetsu Bus ZKN22, Sakura Kanko Bus CJ (さくら観光バス株式会社), Sakura Kotsu (株式会社桜交通), Sakura Syoei, Sakura Syoei (昌栄バス), Sakura Syoei (株式会社桜交通、昌栄バス), Shinki Bus LM (神姫観光株式会社), Sunshine Express SN6, Tokyo Fuji Kotsu NT3 (東京富士交通株式会社), Tourist Bus, Tourist Bus

Taxi

Vissa resenärer anser att taxi är det bekvämaste sättet att resa landvägen tack vare flexibla avgångstider, möjligheten att välja fordonsstorlek och den bekymmersfria dörr-till-dörr-servicen.

Saker att komma ihåg: Om du planerar att ta omvägar under resan bör du diskutera detta med föraren eller tjänsteleverantören i förväg eftersom det kan påverka priset.

Bolag som erbjuder resor mellan Kyoto och Tokyo Daytrip private transfer with English speaking driver

Tåg

Tåg är ofta ett mycket bra val för långdistansresor, särskilt om du väljer ett nattåg med sovkojer. På så vis kan du sova dig genom hela resan. Var noga med att välja rätt klassbiljett för att få ut det mesta av din resa.

Observera att det finns vagnar med luftkonditionering eller endast fläkt, privata kupéer för 2 eller 4, hårda eller mjuka säten.
Ju högre klass du väljer, desto smidigare blir din resa. Andra klass med luftkonditionering, eller sovhytter med fläkt är ofta bra och pengasparande alternativ.

Vilket är det mest populära transportsättet från Kyoto till Tokyo?

Med Buss kan du välja transportmedel och resa närsomhelst under dagen. Det förblir det populäraste alternativet tack vare de resonliga priserna och bekvämligheten.Av 1000 resenärer som köpt biljetter för den här rutten

  • 69% valde buss
  • 31% tog tåget

Transport från Kyoto till Tokyo

Fakta om transport från Kyoto till Tokyo

Billigaste Transport30 US$
Snabbaste Transport2t. 7m
Tidigaste Avgång6:03 AM
Senaste Avgången11:59 PM
Avgångar per dag438
Avstånd461 kilometer
TransportföretagAT Liner, ATLINER Co, ATLINER Syoei Kotsu Co, Atliner Tourist Bus, Daishinto Bus, Grace Tourism, Graceliner, Haruka Express, Heisei Community Bus HC, Heisei Enterprise HE0, Jetstar Japan, Kintetsu Bus ZKN12, Kintetsu Bus ZKN22, Sakura Kanko Bus CJ, Sakura Kotsu, Sakura Syoei, Sakura Syoei, Sakura Syoei, Shinki Bus LM, Sunshine Express SN6, Tokaido Shinkansen, Tokyo Fuji Kotsu NT3, Tourist Bus, Tourist Bus